Price ₹
6,50,000.00
₹6,50,000.00
| General Details: | |
| Voltage | 440 v |
| Model | Roll Compactor Gmp Model, Capacity: upto 50 kg/hr |
| Phase | 3 Phase |
| Roll Size | 200/50 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS-316L |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Pharma |
| Others: | |
| Capacity | upto 50 kg/hr |
| Power | 440 V |
| Warranty | 1 Year |
| Type of Machine | Tablet Making Machine |
| Steel Grade | SS 316L |
| Size/Dimension | 1160(W) * 1160(L) * 2032(H) |
| Screw Speed | 10 to 50 RPM |
| Recommended Order Quantity | 1 Piece |
| Out Put | 40 To 60 kg. / Hr.* |
| Net weight | 1200 kg |
| Model Name/Number | PPSRC-50 |
| Maximum Output | 40 to 60 kg./Hr.* |
| I Deal In | New Only |
| Gross Weight | 1400 kg |
| Finishing | Matt |
| Feeder Motor | 1 HP. / 1440 RPM / 3 Ph. |
| Electrical Supply | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Premium Pharma |
| Applications | Pharma |
The Roll Compactor Gmp Model, Capacity: upto 50 kg/hr is prepared for the dry granulation process that is very efficient in the pharmaceutical field. This compulsator is constructed according to good manufacturing practice (GMP) which makes the equipment capable of dealing with pharmaceutical materials safely, hygienically and without contamination. It features a 1 HP feeder motor at 1440 RPM that provides a constant supply of material to the machine. The screw speed can be adjusted from 10 to 50 RPM, thus providing a means of controlling the level of compaction. Due to a strong frame that weighs up to 1400 kg gross, it is resistant to any vibrations or movements during the operation of the machine. It is measured as 1400 kg gross in terms of the frame weight. Besides the robust structure, the roll compactor GMP model meets the compactness requirements of the industrial setups limiting the space usage whereas the single-piece sheet metal body of the entire machine and minimum auxiliary installation definitely meet the compactness requirements of the industrial setups limiting the space usage. In addition to being covered by a 1-year warranty, this machine is a very promising candidate for long-term efficient performance and problem-free running.
Price ₹
15,000.00
₹15,000.00
| GST | 24BPAPP6548C1Z1 |
| Year of Establishment | 2018 |
| Nature of Business | Machine Manufacturers |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | 150000000 |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
if you are interested, please fill the below details: