Price ₹
6,50,000.00
₹6,50,000.00
| General Details: | |
| model | 15 Ltr Electric Lube Oil Filling Machine, 6 kW, Capacity: 36- 48 Bpm |
| Capacity | 36- 48 BPM |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | Electric |
| Others: | |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 400 kg |
| Adjustable Height | With Adjustable Height |
| Air Compressor | 1 HP |
| Air Pressure | 6 Bar Pressure 10 CFM |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Premium Pharma |
| Country of Origin | Made in India |
| Filling Range | 100ml To 15Ltr |
| Filling Volume | 15 Ltr |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | PPSOF011 |
| Number Of Heads | 6 |
| Power Consumption | 6 kW |
| Recommended Order Quantity | 1 |
15 Ltr Electric Lube Oil Filling Machine, 6 kW, Capacity: 36- 48 Bpm is the advanced lube oil filling equipment for industrial settings. It is capable of delivering high-speed filling while maintaining super exact volume control resulting in a consistent output. The machine is capable to work with a wide range of liters from 100 ml to 15 liters, so its use can be greatly diversified. Coming with 1 HP air compressor as standard supply, it is characterized by a smooth and steady run. Designed for 3-phase, 415 V power supply, it comes with a power rating of 6 kW and is meant to consistently give industrial performance.
Price ₹
15,000.00
₹15,000.00
| GST | 24BPAPP6548C1Z1 |
| Year of Establishment | 2018 |
| Nature of Business | Machine Manufacturers |
| Number of Employees | 1 - 50 |
| Turnover | 150000000 |
| Legal Status | Sole Proprietorship |
if you are interested, please fill the below details: